IslamRO

Bine aţi re-venit !
Toate femeile sunt binevenite !
Pentru a accesa partea privată a forumului nostru, vă rugăm să vă
conectaţi dacă sunteţi deja membră sau să vă alăturaţi comunitaţii noastre
Vă dorim şedere plăcută pe forum !

Acest forum este dedicat în totalitate femeilor !

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Bine aţi venit pe forumul İslamRO ! Ne bucurăm că aţi ales forumul nostru ! Acest forum este dedicat în totalitate femeilor ! Vă reamintim că puteţi accesa partea privată a forumului numai după ce vă veţi înregistra sau conecta ! Vă mulţumim şi vă dorim şedere plăcută !
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola

statistics counter
Ultimele subiecte
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 64, Dum Mar 21, 2010 10:58 pm
Subiectele cele mai active
Joaca Fazanul
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
SPANZURATOAREA
Cine gaseşte rima ?
Fara DA sau NU
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
A SALAM ALEYKUM
cum ma pot converti
İDEE BUNA-İDEE REA
VRAJİ
Top postatori
Noor İslam (1689)

betti (349)

cristina mihaela (232)

ionela (212)

DANA H (206)

ilayda (145)

Noor Aala Noor (130)

Noor Zaynab Sameer (128)

Selma Nuran (127)

Aisha (82)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam

ilayda

Noor Zaynab Sameer

betti

Mariana (Maryam)

Selma Nuran

cristina mihaela

Amira3

floryna

Aisha

Subiectele cele mai vizionate
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
Propozitii cu cuvinte care incep cu aceeasi litera!
İMPORTANT: REGULAMENTUL FORUMULUİ
Joaca Fazanul
Copiii sai
SPANZURATOAREA
VRAJİ
Cine gaseşte rima ?
A SALAM ALEYKUM
Fara DA sau NU

Distribuiţi | 

Parintii

In jos 
AutorMesaj
Noor İslam
Admin
Admin

Reputatie : 22
Data de inscriere : 07/12/2009
Stare de spirit Alhamdulillah

MesajSubiect: Parintii   Lun Iul 05, 2010 6:34 pm

As'salamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuhu !

Ocazia venirii noastre pe lume este datorata parintilor . Sa nu uitam ca binecuvantarea şi consintamantul parintilor este o modalitate de a atinge frumusetea. In plus , revolta fata de parinti a fost considerata printre cele mai mari pacate.
Allah a dat parintilor cea mai mare dragoste din lume, dragostea de fiu(fiica). Aceasta dragoste este aceeasi pentru cei bogati si pentru cei saraci, fara deosebire, este valabil pentru orice mama-tata.
Sa nu uitam ca atat timp cat parintii nu au probleme de sanatate mentala sau o situatie foarte dificila, nici o mama-tata nu ışi parasesc copiii, din contra fac tot posibilul sa si-i protejeze de tot raul.

Am adaugat cateva versete din Coran unde avertizeaza sa fim respectoşi cu parintii şi ne descrie despre parinti:

Citat :
15. Noi i-am poruncit omului sã le arate bunãtate pãrintilor sãi. Mama sa l-a purtat cu dureri si l-a nãscut cu dureri. Purtarea lui si [pânã la] întãrcarea lui sunt treizeci de luni. Iar când ajunge în plinã putere si împlineste patruzeci de ani, zice el: “Doamne, ajutã-mã pe mine ca sã-Ti aduc multumire pentru binefacerea Ta, cu care Te-ai îndurat de mine si de pãrintii mei, si sã împlinesc o faptã bunã care sã-Ti placã! Si fã ca urmasii mei sã fie oameni buni [evlaviosi]! Eu mã întorc la Tine, cãindu-mã, si eu sunt dintre cei supusi!” SURAT AL-’AHQAF

24. Si din îndurare coboarã pentru ei aripa smereniei si îndurãrii si spune: „Doamne, fii îndurãtor cu ei, cãci ei m-au crescut [când am fost] mic!”
25. Domnul vostru stie mai bine ce se aflã în sufletele voastre, iar dacã sunteti voi drepti, El este Iertãtor cu aceia care se cãiesc. (Surat AL- ‘ISRA’)

23. Si Domnul tãu a orânduit sã nu-L adorati decât pe El si sã vã purtati frumos cu pãrintii vostri, iar dacã bãtrânetile îi ajung pe unul dintre ei sau pe amândoi lângã tine, nu le ziceti lor „Of!” si nu-i certa pe ei, ci spune-le lor vorbe cuviincioase (Surat AL- ‘ISRA’)

215. …Ceea ce cheltuiti voi din bunuri trebuie sã fie pentru pãrinti, pentru rude, pentru orfani, sãrmani si drumeti [nevoiasi]. Si orice bine pe care îl faceti, Allah îl cunoaste". (Surat AL-BAQARA)

83….„Sã nu-L adorati decât pe Allah si cu pãrintii vostri sã vã purtati bine, ca si
cu rudele, cu orfanii si cu sãrmanii!...

8. L-am îndemnat pe om sã se poarte cu pãrintii sãi frumos… SURAT AL-’ANKABUT

14. Noi l-am povãtuit pe om [sã facã bine] pãrintilor sãi, …“Adu multumire Mie si pãrintilor tãi, cãci la Mine este întoarcerea! (SURAT LUQMAN)

36. Adorati-L pe Allah si nu-I asociati Lui nimic! Purtati-vã bine cu pãrintii, cu rudele, cu orfanii, cu sãrmanii, cu vecinul apropiat si cu vecinul strãin, cu tovarãsul de alãturi, cu cãlãtorul de pe drum si cu cei stãpâniti de mâinile voastre drepte, cãci Allah nu-i iubeste pe
cel trufas si pe cel lãudãros! SURAT AN-NISA’

151…: Sã nu-I asociati Lui nimic; sã fiti buni cu pãrintii…SURAT AL-’AN’AM

22. Si dacã vã întoarceti voi, nu s-ar putea sã semãnati voi stricãciune pe pãmânt si sã rupeti legãturile voastre de rudenie?
23. Acestia sunt cei pe care i-a blestemat Allah si i-a fãcut pe ei surzi si le-a orbit vederile lor. SURAT MUHAMMED

Ultima editare efectuata de catre ***Meryem*** in Vin Feb 24, 2012 10:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
ionela
~ Silver Member ~
~ Silver Member ~

Reputatie : 3
Data de inscriere : 06/07/2010
Varsta : 33
Localizare Tulcea

MesajSubiect: Re: Parintii   Mar Aug 31, 2010 1:37 pm

Este foarte adevarat scumpa mea sora dar unii copii nu stiu sa isi precieze parinti cat trebuie atunci cand sunt in viata. Isi dau seama prea tarziu cand deja nu ii mai au langa ei
Sus In jos
DANA
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

Reputatie : 5
Data de inscriere : 26/11/2010
Varsta : 36
Localizare ROMANIA BUCURESTI
Stare de spirit ALHAMDULILAH

MesajSubiect: Re: Parintii   Lun Dec 20, 2010 2:57 pm

A SALAM ALEIKUM

OFF DACA ATI STII CAT SUNT EU DE SUPARATA CA NU AM PARINTII APROAPE DE FAPT ESTE O POVESTE MAI LUNGA DAR HAI SA V-O SPUN ASA IN MARE , EU AM CRESCUT FARA PARINTI CAND ERAN FOARTE MICA S-AU DESPARTIT SI EU AM RAMAS IN GRIJA BUNICILOR SI A MAMEI PANA LA 5 ANI CAND EA S-A RECASATORI [ALHAMDULILAH] , CAND AM MAI INCEPUT SA CRESC PE LA 5-6 ANI AM INCEPUT SA INTREB DE TATAL MEU SI BUNICA A ZIS CA ESTE MORT , DUPA ALTA PERIOADA AM AFLAT CA EL TRAIESTE SI CA S-A RECASATORIT SI , ORICUM ANII AU TRECUT SI IN ACEST AN AM AFLAT NUMARUL LUI DE TELEFON SI L-AM SUNAT AM ZIS CA FAC BINE DAR NU ASA S-A DOVEDIT DIN PARTEA LUI CA M-A LUAT LA 13, 14 CA DE CE IL DERANJEZ MI-AM CERUT IERTARE FATA DE EL I-AM SPUS CA NU AM NICI UN INTERES SI CA L-AM SUNAT DOAR ASA SA VAD DACA ESTE BINE , APOI AM INCHIS SI AM PLANS DESTUL I-AM MULTULIT LUI ALLAH SI M-AM RESEMNAT

ALLAH STIE MAI BINE CE ESTE IN SUFLETUL FIECARUI OM
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Parintii   Lun Dec 20, 2010 6:33 pm

[Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]

Te ınteleg foarte bine surioara, Allah sa ıti dea rabdare sa treci cu uşurinta peste toate... [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
Şi eu sunt crescuta de bunici, poate ai citit la categoria Bunicii, acolo am deschis un subiect despre ei...
Este foarte greu sa ştii ca ai mama şi tata, şi nu pot fi alaturi de tine, sau poate nu vor...
İmportant este ca noi sa fim parinti buni pentru copii noştri şi sa le dorim ceea ce noi nu am avut şi simtit niciodata (dragostea de parinte) [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
Sus In jos
DANA
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

MesajSubiect: Re: Parintii   Mar Dec 21, 2010 12:25 pm

Insaalah sa fim parinti buni pentru copii nostri , acest lucru imi doresc si eu forte mult .

cred ca nici o data nu am sa inteleg cum un parinte se poate despartii atat de usor de copilul lui ALLAH stie mai bine .
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin

MesajSubiect: Re: Parintii   Mar Dec 21, 2010 2:21 pm

İnshAllah surioara...
Din pacate nici eu nu ınteleg, poate de asta noi cei care suntem crescute de bunici aratam mai mult dragostea fata de copii noştrii...
Sus In jos
DANA
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

MesajSubiect: Re: Parintii   Mar Dec 21, 2010 2:24 pm

ASA ESTE SURIOARA CATEODATA SI SOTUL MEU IMI SPUNE CA-I RASFAT PREA MULT PE COPII , DAR SI EU ACEELASI RASPUNS AI DAU [DACA EU NU AM AVUT PARINTII LANGA MINE , MACAR EI SA SIMTA CA ARE PARINTI CARE AI IUBESC]
Sus In jos
angela
~ Active Member ~
~ Active Member ~

Reputatie : 6
Data de inscriere : 27/01/2011
Varsta : 59
Localizare braila
Stare de spirit normala

MesajSubiect: Re: Parintii   Dum Feb 06, 2011 1:43 am

DA SURIOARELOR COPII TREBUIESC IUBITI SA SIMTA K AU PARINTI DAR SA STIE SI UNDE-I ESTE LOCUL NU SA IA LOCUL RARINTILOR SA TE DIRIJEZE EL K PE URMA VEI PLANGE K NU AU AVUT NOROC EU AM CRESCUT 3 COPII SI 3 NEPOTI SI IAM LASAT CUM SPUI NU E BINE EU MIAM IUBIT MAI MULT BUNICI K EI MAU CRESCUT DA IMI IUBESC SI PARINTI NUMAI K SUNT SI EU DEPARTE DE EI ASHKURULILLAH
Sus In jos
Aliye Alexia
~ New Member ~
~ New Member  ~

Reputatie : 0
Data de inscriere : 12/05/2011
Stare de spirit excelenta, zambitoare, si schimbata in bine :)

MesajSubiect: Re: Parintii   Joi Mai 12, 2011 3:23 pm

Din pacate, si eu am o situatie grea, referitor la cresterea fiicei mele. Viata ne-a despartit cand eram cele mai bune prietene. Am fost casatorita prima data cu un om deosebit de agresiv si de rau. Amandoua am fost victime ale violentei in familie, inregistrate la acea asociatie. Cand fiica mea iubita, eu ii spun bicu si acum, era in clasa intai, am "indraznit" sa dau divort, m-am mutat la mama, fara sa fac partajul pentru ca nu aveam bani de platit taxele judiciare de timbru si avocat. Asa ca m-am apucat sa invat Dreptul singura, si sa fac partajul singura. Nu am obtinut bani decat pentru o garsoniera mica de confort trei, pe 14 mp. Acolo nu aveam conditii bune pentru a creste un copil, neavand apa calda, caldura si liniste(era un bloc de rromi in general). Am avut fetita acolo timp de un an si ceva, dar anturajul de acolo nu era potrivit pentru ea. Asa ca am hotarat sa o mut la mama mea sa stea acolo in vacanta. Intre timp, l-am cunoscut pe actualul meu sot si ne-am casatorit. Mi-am dat seama ca nu putem convietui toti trei intr-un spatiu asa de ingust , fetita avand nevoie de intimitate, asa ca mama a zis ca ii va da o camera la ea. Cand fata mea a facut 10 ani, fostul sot m-a dat in judecata pentru reincredintare minor. Pana atunci nu s-a interesat de ea, de unde acest interes subit? S-a demonstrat la judecatorie ca el avea deja o concubina care il nvata ce sa faca, numai sa nu plateasca pensia de intretinere minor(daca el castiga procesul, eu eram obligata sa ii dau pensia, pe cand el vroia sa ma decada din drepturile parintesti ca am lasat-o la mama). Am deschis un cont in banca pe numele meu in care se vireaza pensia fetei mele, ea avand cardul si-o ridica atunci cand vine. Am invatat-o sa isi dramuiasca banutii veniti asa cum vrea ea. Adevarat, ii da mamei bani pentru intretinere, desi nu ar trebui daca ar fi o bunica iubitoare. Ma bucur de faptul ca isi cunoaste limitele, invata binisor si e libera sa gandeasca ce vrea, pentru ca nu ii pot impune, deoarece s-a maturizat de mica, si nu vreau decat sa ii fiu mama si prietena in acelasi timp. Eu sunt mandra de ea, o iubesc la nebunie, dar si ea are nevoie de libertate si ii respect acest drept. Daca as vedea ceva urat la ea, i-as spune, dar nu am nimic de reprosat. Si-asa are probleme destule acolo la mama, dar daca as lua-o la mine, i-as strica viitorul, pentru ca nu stau in Bucuresti, ci la tara. Ne vedem o data pe luna, si cand plec, imi vine sa plang de durere. Astept urmatoarea luna sa ne vedem. Si pana atunci luam legatura prin mess, dar nu IMI ESTE APROAPE SI MA DOARE. Ma scuzati, dar nu mai pot scrie ca m-au podidit lacrimile de durere.
Sus In jos
DANA H
Moderator
Moderator

Reputatie : 4
Data de inscriere : 03/01/2011

MesajSubiect: Re: Parintii   Joi Mai 12, 2011 5:05 pm

DRAGA MEA EU AM TRECUT PRIN CEEA CE TRECE FETITA TA ACUM , MAMA MEA S-A RECASATORIT CAND AVEAM EU VREO 5 ANISORI SI AM CRESCUT LA BUNICA MEA , MAMA MAMEI MELE , NU POT SA ZIC CA NU MA INGRIJIT CA SARACUTA DE EA DIN PUTINUL PE CARE AL AVEA M-IL DADEA MIE DAR EU AM SUFERIT PENTRU CA NU O AVEAM PE MAMA LANGA MINE , SI PANA IN ZIUA DE AZI SUFAR CA NU AM CRESCUT LANGA EA , PAREREA MEA ESTE AR TREBUII SA FACI TOT POSIBILUL SA-TI IEI FATA LANGA TINE , ALLAH SA TE AJUTE SA STII CA MAI TARZIU TE VA JUDECA , ITI DORESC NUMAI BINE INSAALAH
Sus In jos
DANA H
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Parintii   Vin Sept 16, 2011 1:14 pm

Am revenit cu o continuare a povestiri mele de mai sus despre familia mea ,
Chiar inainte de Ramadan cu 3 zile fratele meu din partea mamei mele a avut un grav accident de masina , am suferit foarte mult , a stat internat in spitalul floreasca 3 saptamani , alhamdulilah am fost alaturi de ei , i-am ajutat si financiar si psihic ,iar ei au apreciat foarte mult acest lucru , nu se asteptau ca fetita pe care ei nu au ajutat-o niciodata sa le sara in ajutor , au ramas blocati [ mama mea a trit foarte rau cu aceea familie , socrii ei erau niste oamnei foarte rai , socrul a murit mai demulticel iar soacra lor acum 3 luni] dupa ce a murit soacra ei , a inceput sa se inteleaga cu sotul ei ,
Fratele meu mi-a spus ai vazut Dana a trebuit sa am eu accidentul si sa trec prin atata suferinta ca familiile sa se impace intre ele ,[aici vorbesc si de bunica mea care m-a crescut cu sotul mamei mele , unchiul meu cu mama mea ] i-am raspun asa a vrut Allah si lui ai multumesc , a ramas surprins cand a vazut cat de mult tin la ei , eu sunt fericita si ai spun lui Allah de o mie de ori Allhamdililah ca s-au linistit lucrurile ca atunci cand o sun pe mama mea nu se mai fereste sa nu o auda sotul ei , Allah e mare ya rabb
Sus In jos
floryna
Admin
Admin

Reputatie : 7
Data de inscriere : 11/05/2011
Localizare england
Stare de spirit Multumita!

MesajSubiect: Re: Parintii   Vin Sept 16, 2011 7:12 pm

toate urarile mele de bine sora pt tine si ma bucur nespus ca legaturile de familie s-au refacut.sper sa recuperati anii pierduti si sa va intelegeti ca si cum totul a fost doar un vis urat.
Mare dreptate a avut fratele tau,nu era nevoie de asa o nenorocie de mare ca legaturile sa se refaca dar alhamdulillh mai bine mai traziu decat niciodata. Bucura-te si multumestei Creatorului pentru acest minunat dar care l-ai primit de Aid.

[Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
CITESTE CORANUL SI LUMINA RAIULUI VA COBORI PE PAMANT!!! [Doar moderatorii au dreptul sa vada aceasta imagine]
Sus In jos
DANA H
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Parintii   Sam Sept 17, 2011 11:36 am

Da sora mea i-am muntumit si ai multumesc Alhamdulilah
Sus In jos