IslamRO

Bine aţi re-venit !
Toate femeile sunt binevenite !
Pentru a accesa partea privată a forumului nostru, vă rugăm să vă
conectaţi dacă sunteţi deja membră sau să vă alăturaţi comunitaţii noastre
Vă dorim şedere plăcută pe forum !

Acest forum este dedicat în totalitate femeilor !

AcasaPortalCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Bine aţi venit pe forumul İslamRO ! Ne bucurăm că aţi ales forumul nostru ! Acest forum este dedicat în totalitate femeilor ! Vă reamintim că puteţi accesa partea privată a forumului numai după ce vă veţi înregistra sau conecta ! Vă mulţumim şi vă dorim şedere plăcută !
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola

statistics counter
Ultimele subiecte
Cine este conectat?
In total este 1 utilizator conectat: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 64, Dum Mar 21, 2010 10:58 pm
Subiectele cele mai active
Joaca Fazanul
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
SPANZURATOAREA
Cine gaseşte rima ?
Fara DA sau NU
DUA PENTRU FIECARE ZI DIN LUNA RAMADAN
A SALAM ALEYKUM
cum ma pot converti
İDEE BUNA-İDEE REA
VRAJİ
Top postatori
Noor İslam (1689)

betti (349)

cristina mihaela (232)

ionela (212)

DANA H (206)

ilayda (145)

Noor Aala Noor (130)

Noor Zaynab Sameer (128)

Selma Nuran (127)

Aisha (82)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Noor İslam

ilayda

Noor Zaynab Sameer

betti

Mariana (Maryam)

Selma Nuran

cristina mihaela

Amira3

floryna

Aisha

Subiectele cele mai vizionate
BİNE Aİ VENİT PE FORUMUL İSLAMRO
Propozitii cu cuvinte care incep cu aceeasi litera!
İMPORTANT: REGULAMENTUL FORUMULUİ
Joaca Fazanul
Copiii sai
SPANZURATOAREA
VRAJİ
Cine gaseşte rima ?
A SALAM ALEYKUM
Fara DA sau NU

Distribuiţi | 

Cite ceva despre mine

In jos 
AutorMesaj
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Reputatie : 8
Data de inscriere : 14/12/2009
Varsta : 45
Localizare Romania
Stare de spirit superfericita

MesajSubiect: Cite ceva despre mine   Dum Feb 07, 2010 12:05 pm

Ma cheama Fratila Crina Floriana,am 36 de ani si ma atrage islamul.Intr-o zi,Dumnezeu m-a ajutat sa dau peste un site islamic,si asa am aflat adevarul.A doua zi,am dat iarasi la situl ala si am citit inca o data rubrica despre Profetul Muhammed.(fie binecuvintat)Peurma m-am gindit,si am ajuns la concluzia ca islamul este religia adevarata pe care Dumnezeu ne-a dat-o ca religie arevarata.Iar de atunci,ma atrage islamul,si am citit si continui sa citesc despre islam.Am aflat si despre destin,...Cu voia lui Dumnezeu,intr-o zi o sa ma convertesc.Sa va spun si problema mea,ca sa spun asa!Mama e impotriva musulmanilor si crede toate relele.Intr-o zi,numai tin minte ce mi-a zis despre islam si eu ce i-am raspuns,dar ea tot pe a ei o tinea.Chear daca m-as converti in curind,ce ii spun mamei ca ma scol de acum inainte asa de dimineata(sculindu-ma de obicei pe la 8),noaptea la rugaciunea de noapte(la ablutiune)si in postul Ramadan,ca nu o sa maninc toata ziua,si o luna?Nici nu as putea sa ii ascund pentru totdeauna si v-a trebui sa ii spun intr-o zi.Profetul Muhammed(fie binecuvintat)a spus ca putem ascunde ca am devenit musulmani ca nu e un pacat,dar intr-o zi trebuie sa le spunem.STIU CA AS FACE CEEA CE TREBUIE,dar nu am curaj,desi doar ar tipa.Are astm si se enerveaza repede si din orice.Si mai stiu ca v-a trebui sa renunt la muzica cintata cu instrumentele pe care Profetul Muhammed(fie binecuvintat)le-a blestemat.Tata mai imi lua apararea.Oare ar fi fost de partea mea?Asta nu am de unde sa stiu!Oricum pe strada,vara port numai rochii si fuste cit mai lungi.Am si doua fuste lungi exact cit sint de lungi rochiile voastre.Macar atit ca din pacate la partea de sus la mineci,nu am ce sa fac.Nu port nici haine transparente, nici macar daca sint doar foarte,foarte putin transparente.Le verific cu mina,daca mi se vede mina prin ele,nu le imbrac.La mincare ,nu e o problema!Oricum nu maninc carnea niciunei fiinte,deci nici porc.
Sus In jos
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Localizare Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Lun Feb 08, 2010 11:08 am

ASTEPT PARERI SI SFATURI,multumesc. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
asmaa_a
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

Reputatie : 3
Data de inscriere : 04/02/2010
Varsta : 30
Localizare Arad, Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Lun Feb 08, 2010 4:51 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Crina.
Eu sunt Asmaa si am 22 de ani, sunt convertita la Islam de mai bine de doi ani si alhamdulillah ma consider o "norocoasa" desi nu e bine sa spun asta. Nici parintii mei nu sunt tocmai cei m-ai fericiti ca Islamul a intrat in viata mea, dat fiind faptul ca fac parte dintr-o familie de neo-protestanti(penticostali, "pocaiti"), dar spre deosebire de parintii tai si cei ai multor fete cu care am avut ocazia sa vorbesc ai mei nu m-au judecat, nu m-au certat si nu s-au intors importiva mea. Nici eu nu le-am spus imediat dupa ce m-am convertit, in timp in casa ii mai intrebam ce ar fii daca eu m-as converti la Islam, ce ati spune voi?, mama imi spunea mereu; e viata ta si e alegerea ta cum vrei sa o traiesti noi ti-am aratat calea cea dreapta daca tu decizi sa faci altceva nu o sa te oprim. si asa a si fost, cand le-am spus ca am facut marturisirea de credinta si ca sunt musulmana au ras si mi-au spus da ok foarte bine si felicitari, crezand ca totul e o gluma de a mea. Si am tinut-o asa tot Ramadanul din anul 2007, eu convertindu-ma in prima zi de Ramadan alhamdulillah. Posteam si incercam sa invat rugaciunile le faceam cum puteam. Porc incetasem sa mai mananc inca de cand am inceput sa citesc despre Islam, asa ca deja erau obisnuiti cu obiceiul asta culinar si am continuat asa, ei sperand sa imi "revin" iar eu continuuand sa ma rog si sa citesc despre Islam. In ceea ce priveste tinuta nu a avut nevoie de schimbari majore, eu oricum purtam haine mai largi pentru ca sunt grasa [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] am renuntat doar la tricoruri in anul urmator cand a venit vara. In 2008 in vara am plecat in vacanta in Italia la unchii mei si acolo am si inceput sa port hijab, fara sa le spun nimic parintilor mei, acolo m-am simtit in siguranta si mi-a fost mult mai usor sa adopt hijab-ul, datorita faptului ca am avut ocazia sa intalnesc femei musulmane mai multe decat apareau in calea mea in Romania, asta a fost ceea ce mi-a dat curaj si de asemenea faptul ca am intalnit o fata din Maroc stabilita in Italia, ea nu purta hijab dar ma sprijinit mereu in a o face. Sa porti hijab la mai bine de 40 de grade celsius nu e tocmai cel mai usor, dar in prima saptamana mi-a fost mai greu dupa aceea mi-a intrat in obisnuinta. La intoarcerea in Romania bineinteles ca nu mi-am scos hijab-ul, dar cand mama ma asteptat in autogara am vazut surprinderea si de asemenea teama in ochii ei, atunci cred ca a realizat pentru prima data ca eu chiar sunt convertita la Islam si ca este ceea ce imi doresc. Au urmat o serie intreaga de intrebari: de ce? cand? unde? nu iti este teama?, dupa ce i-am raspuns la fiecare in parte sa mai linistit, dar stia ca imi va fii greu intr-un oras asa de mic ca si Aradul, cand apaream pe strada lumea intorcea capul dupa mine sau altii mai curajosi ma intrebau daca vb limba romana, cand raspundeam ca sunt romanca, spuneau "ah sotul te obliga sa porti asta pe cap" surprinderea si mai mare venea cand le spuneam ca nu sunt casatorita si ca il port pentru religia mea nu pentru sot sau altcineva si asa se incheiau majoritatea conversatiilor.

Daca mama a fost cea care ma sprijinit si ma acceptat asa cum sunt, cu tata a fost o cu totul alta poveste. Nu aceepta nici pana in zi de astazi ca port hijab si acum glumeste pe seama mea, imi spune ca sunt mult prea tanara sa umblu toata infofolita. La noi in casa porc se manca foarte rar, din cauza mea si din cauza ca le spun mereu ca nu e sanatos asa ca au cam renuntat la el, in schimb cand tata vine acasa, din Spania el muncind acolo, mama ii gateste uneori cu porc si eu gatesc altceva pentru mine, la care el imi spune " uite ce mai si sanatoasa ai crescut cu porc, macar sa gusti poti". Acum dupa doi ani paraca sa mai domolit si a mai asimilat idea de Islam, ceea ce il sperie cel mai tare inca, e ca la un moment data va aparea un barbat in viata mea care cu siguranta va fii arab si teama lui este ca daca voi accepta sa traiesc intr-o tara araba voi avea de suferit, mereu imi spune cand o sa vrei sa te casatoresti te rog sa il aduci sa locuiti in Romania, ca sa fii in tara ta si langa ai tai.
Cam asta este povestea mea, stiu ca vorbesc mult si o sa va rog sa ma scuzati.
Crina sfatul meu pentru tine, este sa incerci incet "take baby steps" astazi un pic, maine inca un pic, incearca sa te schimbi pe tine, sa vada schimbarea in tine in primul rand, sa vada ca Islamul nu te face trista si mohorata ci din contra a adus un nou suflul in viata ta, ceva ce te face sa stralucesti din interior, pentru ca Islamul trebuie sa intre in primul rand in inima ta si abia apoi sa se vada la suprafata, eu asa consider, dar cu sigurata exista si alte pareri.
Eu iti doresc multa fericire si rabdare dar si putere, sa le explici parintilor tai, iar lor sa le deschida Allah inima sa vada ca Islamul nu e doar ceea ce prezinta media, ci ca Islamul este o religie a pacii. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Localizare Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Mar Feb 09, 2010 10:28 am

Multumesc pentru povestea pe scurt despre tine pe care mi-ai impartasit-o mie si celorlalte fete!Nu a avut cine sa ma invete sa ma rog.Am vazut un film cu Profetul Isus,iar cind ii invata pe apostoli rugaciunea Tatal Nostru,am vrut si eu sa ma rog.Mai incolo primisem o Carte de rugaciuni si ma rugam din ea,si am vazut ca imi place sa ma rog.De credincioasa,nu stiu cind am devenit,probabil incetul cu incetul.Nu stiu atunci in ce clasa eram,dar nu e asta important.Mama nu e credincioasa,nu crede in Dumnezeu,,tine doar asa zisele sarbatori Paste si Craciun.
Sus In jos
fadia
~ New Member ~
~ New Member  ~

Reputatie : 6
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 35
Localizare france

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Mar Feb 09, 2010 4:53 pm

As salam aleykoum wa rahmatullah wa barakatu ,masha Allah surioara Asma Allah subhanu wa taala sa fie multumit de tine draga mea surioara ,ma bucur nespus sa fac cunostinta cu noi surioare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]povestea ma emotionat ,pentru ca fiecare poveste (privind conversiunea) este unica si alhamdoulillah ca facem parte din aceasta frumoasa comunitate .
Sunt Mariam si am imbratisat islamul alhamdoulillah de 6 ani .Draga mea Floriana ce pot sa iti spun e ca viata noastra si moartea noastra apartine lui Allah sabhanu wa taala ,cum a spus si surioara Asma trebuie sa o pregatesti pe mama ta dar mai intai trebuie sa te gandesti ca timpul este foarte pretios suntem niste calatori spre lumea cealalta ,suntem prada mortii la orice pas si trebuie sa ai grija sa nu te ia prin surprindere caci nimeni si nimic pe lumea asta nu te poate aduce la viata nici macar cea care tia dat viata Mama sabhanu Allah ce cuvant magic ,"Paradisul se afla la picioarele mamei tale" ,te inteleg ca iti iubesti mama si ca nu vrei sa o dezamagesti sau mai stiu eu ce dar scumpa mea fiecare persoana va fi judecat singur fara mama fara tata ,ma scuzi poate sunt putin mai dura dar asta e realitatea .Timpul tau e pretios !!! Eu personal nu am fost educata de mama mea si dupa conversiunea mea la islam am inceput sa tin legatura si pot sa zic ca am o legatura foarte stransa cu toate ca nu ea ma crescut dar stii ce nea unit ?? Islamul draga mea alhamdoulillah mama mea a imbratisat islamul anul trecut cu mine la telefon ce pot sa iti zic mai mult sunt ff emotionata cand scriu aceste randuri pt ca traiesc de fiecare data conversiunea mamei mele alhamdoulillah alhamdoulillah ,islamul il imbratisam pt noi si nu pt sot sau pt copil sau pt mama sau pt tata ,ce ne ramane de facut dupa conversiune e sa fim generosi si sa trimitem mesajul Islamului mai departe .Scumpa mea daca esti pregatita nu mai ezita accepta mesajul pacii accepta Islamul , [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ce sa ma spun sper ca nu am fost prea dura cu tine draga mea iti doresc ce imi doresc mie ,insha Allah sper ca PreaBunul Allah sa te ajute sa ai ai multa rabdare iar noi surioarele tale suntem alaturi de tine (vb in numele surioarelor mele pt ca stiu sunt toate sunt la fel si se iubesc dragul lui Allah sabhanu wa taala si obligatia lor este sa se ajute intre ele binenteles de dragul lui Allah sabhanu wa taala ) si orice ai nevoie insha Allah sper sa te ajut si eu si surioarele mele . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Allah sabhanu wa taala sa fie multumit de tine si de noi toti . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Localizare Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Mar Feb 09, 2010 6:28 pm

Ce sa fac daca spune ceva despre islam si eu ii spun ca nu e ce spune ea,iar ea o tine tot pe a ei?Nu se poate vorbi cu ea!Nu intotdeauna are dreptate,ca e totusi doar un om.As vrea sa stiu daca cineva se poate converti daca stie marturisire de credinta in araba,avind ca martor doar pe Dumnezeu?Asta daca prin imprejurimi,acolo unde stai nu sta nici un musulman si deci,daca nu exista nici macar o moschee,sau fundatie,asociatie islamica.
Sus In jos
fadia
~ New Member ~
~ New Member  ~

Reputatie : 6
Data de inscriere : 09/02/2010
Varsta : 35
Localizare france

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Mar Feb 09, 2010 7:08 pm

As salam aleykoum ,scumpa mea iti trebuie multa rabdare ,stiu si te inteleg ca nu este usor dar insha Allah ,Allah sabhanu wa taala te va ajuta sa treci cu usurinta peste toate .Draga mea trebuie sa o intelegi si pe ea , la noi mentalitatea nu e usor de schimbat ,in general la noi cei in varsta cred ca se nasc si mor cu aceasi religie deci nu este usor sa ii schimbi parerea . Este mama ta si chiar daca nu se va converti la islam trebuie sa ii respecti parerea ,dar daca ai probleme in ceea ce priveste conversiunea ta la islam incearca sa o iei cu usurelul si sa ii explici ce este islamul si de ce alegi aceasta religie , ce sa iti spun insha Allah ,PreaBunnul Allah sa te ajute sa o faci sa inteleaga si sa poti sa imbratisezi islamul .Cat despre marturisirea la credinta avand ca Martor pe Allah sabhanu wa taala nu cred ca ar fi o problema important este faptul sa o faci cu inima curata fara sa fii obligata insha Allah Allah sabhanu wa taala sa primeasca marturisirea ta la credinta .

PS: Vad ca ai internet , cand esti pregatita sa o faci( binenteles daca vrei) o poti face cu surioarele noastre pe conferinte insha Allah ,nu stiu daca esti la curent dar sunt surioare care tin conferinte islamice pe yahoo si poate gasesti surioare in orasul in care locuiesti cine stie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] insha Allah ??

Iti doresc multa rabdare pentru ca o sa ai mare nevoie si intelepciune , te rog sa ma scuzi poate ca am fost dura cu tine ,insha Allah sper sa ne cunoastem mai bine , sa invatam cat mai multe despre frumoasa noastra religie si sa ne iubim unii pe altii de dragul lui Allah sabhanu wa taala .O seara minunata
Sus In jos
Noor İslam
Admin
Admin

Reputatie : 22
Data de inscriere : 07/12/2009
Stare de spirit Alhamdulillah

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Joi Feb 11, 2010 6:30 pm

Crina, cred ca acest articol o sa ıti fie de folos. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sursa: İslamul AZİ

Ce trebuie sa faca cel (cea) care primeste Islamul ca religie?

Cel care primeste Islamul ca religie trebuie sa:

1.Rosteasca marturisirea de credinta in limba araba : " Eshedu en-la ilahe illa Allah we esh-hedu enne Muhammeden abduhu we resuluhu" ceea ce inseamna : Marturisesc ca nu exista alta divinitate in afara de Allah (Dumnezeu) si ca Muhammed este robul si trimisul Lui. Se recomanda ca acest lucru sa aiba loc la unul din centrele islamice in caz ca exista. Dupa marturisirea de credinta, cel sau cea care a rostit-o este considerat musulman devenid frate si egal cu toti ceilalti musulmani.

2. Se recomanda ca cel sau cea care a trecut la religia Islamica sa se imbaieze.

3. Cel sau cea care a primit religia Islamica are obligatii si drepturi asemenea fiecarui musulman.

Obligatiile oricarui musulman dupa marturisirea credintei sunt:

-Rugaciunea zilnica de cinci ori pe zi

-Postul in luna Ramadan

-Darea daniei.(in caz ca e bogat)

-Pelerinajul la Casa lui Allah (in caz ca sunt posibilitati)

Implinirea Rugaciunii zilnice este o cerinta de baza a Islamului care nu poate fi delasata indiferent de situatie. Asadar cel care s-a facut musulman trebuie sa implineasca Rugaciunea din momentul marturisirii de credinta. In caz ca nu memoreaza rugile caracteristice Rugaciunii o poate implinii rostind in timplul acesteia una din expresiile urmatoare: " Allahu Ekber", "Subhanallah", "Elhadulillah", "La ilahe illa Allah" cu conditia sa inceapa sa memorize rugile specifice Rugaciuni.

In caz ca nu are cunostinte in ceea ce priveste efectuarea obligatiilor musulmanului trebuie sa contacteze un musulman care sa-l invete, iar daca acest lucru nu este posibil trebuie sa se documenteze pe cont propriu (din carti, internet, centre islamice).
Sus In jos
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Localizare Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Joi Feb 11, 2010 7:07 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] majoritatea le stiam.De rugat,m-as ruga rugile cum pot.De cum se fac rugile si posturile(cind statul in picioare,cum trebuie tinute miinile,cind trebuie inchinaciune,cind trebuie stat in genunchi si cind trebuie sa te prosternezi) as putea sa incerc sa invat,de la islamcluj.Tot acolo ( adica tot la islamulcluj)arata si cum se face ablutiunea.Iar asta e foarte bine!
Sus In jos
emine issa
~ Novice Member ~
~ Novice Member ~

Reputatie : 2
Data de inscriere : 03/04/2010

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Lun Apr 05, 2010 8:54 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Ma numesc EMINE si [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] am devenit musulmanca din2007. ma simt tare bine cu decizia care am luato chiar daca a trebuit sa imi pierd prieteni rude etc. cea ce am invatat este sa ma rog lui Allah si credema ma ajutat mult eu te sfatuiesc sa inchizi urechile atunci cand mama ta vorbeste de rau Islamul.Allah stie mai bine pe ce cale tu vrei sa urmezi si daca asta simti fao nu ezita te pupic si iti doresc multa bafta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] va fi bine
Sus In jos
betti
~ Gold Member ~
~ Gold Member ~

Localizare Romania

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   Lun Apr 05, 2010 3:59 pm

Sint sensibila si ma afecteaza ce spune mama sau altii despre Islam, si nu mai,ma refer la lucruri rele.Pina la urma imi trece si nu ma mai gindesc la acel lucru,sau imi mai aduc aminte dar nu ma mai afecteaza!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cite ceva despre mine   

Sus In jos

Cite ceva despre mine
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
IslamRO :: DİSCUŢİİ Şİ CAFENEA :: BİNE Aİ VENİT-
Mergi direct la: